Hudební umění 2. poloviny 20.století

23. listopadu 2012 v 15:50 | Ilma |  Referáty
U nás je to celkem složité období. Byla to doba po ukončení 2. světové války. Tato hudba lidem přinášela radost, naději a očekávání demokratického rozvoje společnosti. Ale roku 1948 bylo tzv. Únorové vítězství lidu-vítězství KSČ. Komunistickáideologie postihuje i oblast umění včetně hudby. Západní hudba je označována jako úpadková, týká se nových proudů tzv. vážné hudby i hudby jazzového okruhu. Skladatelé museli respektovat zákazy a řídit se příkazy, které jim byly nařízeny. Hudba měla být všem srozumitelná, optimistická, budovatelská a v duchu socialistického realismu. Společensky jsou upřednostňování ti, kdož se podřídili.

Zhruba od poloviny 20.století hudební vědci začínají hovořit o dvou typech hudby.
O HUDBĚ ARTIFICIÁLNÍ - (od:ars-umění) označuje západní evropsko-americkou uměleckou hudbu historickou i současnou. Hraje se především na koncertech tzv. vážné čili klasické hudby a má působit esteticky. Druhým termínem byla HUDBA NONARTIFICIÁLNÍ - ta zahrnuje všechnu ostatní existující hudbu. Tato hudba byla zábavná, relaxační, taneční či terapeutická. Ale pozor i tato hudba může mít vysokou uměleckou hodnotu. Patří sem jazz, rock, pop, country, ale také folklór, folk, etnická hudba, world music a hudba jiných kultur (Keltská, Egyptská..) Je zřejmé, že v naší současné společnosti vítězí spotřeba právě nonartificiální hudby nad potřebou komunikovat s hudbou artificiální - zejména a právě novodobé umělecké a experimentující hudby, které posluchači vyčítají zejména ztrátu melodičnosti.

Jako příklad umělce jsem si vybrala Zdeňka Lukáše, protože začátky jeho uměleckého působení byly spjaty s Plzní. Žil od roku 1928 až do roku 2007. Založil smíšený pěvecký sbor Česká píseň, tento sbor takřka 20 let vedl a komponoval pro něj. Pod jeho vedením získal sbor absolutní vítězství v mezinárodní sborové soutěži ve Španělsku. Pro neshody s tehdejšími politickými představiteli města Plzně mu zde bylo znemožněno další působení, sbor musel opustit a odstěhovat se z Plzně. A to jen kvůli tomu, že byl udán za to, že se v cizině upřímně vyjádřil k režimu, který u nás vládl. Nadále žil v Jilemnici u Prahy jako skladatel na volné noze, měl problémy se sebeuplatněním, ale díky svému talentu se postupně stal jedním z našich nejzpívavějších a nejoblíbenějších autorů skladeb pro pěvecké sbory.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl jsem tu..

Cvak.. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama