Slova nebo činy?

6. srpna 2012 v 13:47 | Ilma |  Úvahy
Člověk přijde na svět bez toho, anižby cokoli uměl. Neumí nic a ačkoliv vnímá, nerozumí. Nic nejde hned, a tak se každý musí k jednotlivým úkonům propracovat. Učí se poznávat svět kolem něj a přiučuje se novým věcem. Poznává nová slova, jejich význam a uvědomuje si to, co které slovo znamená.

Slovní zásoba je důležitá, však není příjemný pocit, když na vás někdo mluví a vy mu nerozumíte jen kvůli tomu, že neznáte význam slova, že nedokážete vyhledat to správné synonymum.
Ideální způsob, jak rozšířit slovní zásobu je četba. Čím více člověk bude číst, tím více slov pozná, tím více se mu jich zaznamená v paměti a bude je umět použít pro běžný život, ale ačkoliv se nám mnohdy může zdát, že známe mnoho slov, že více nepotřebujeme, že slovníky jsou obsáhlé dost, objevují se situace, pro které marně s lapáním po dechu hledáte ta správná slova.

Určitě se mnozí z vás setkali se situaci, v níž ať řeknete cokoliv, přijde Vám, že je to málo. Ať už je to cokoli, nevyjádří to, to, co byste rádi sdělili. Ať se snažíte sebevíc, nedokážete nalézt jediné vhodné slovo. Nadáváte na to, že vaše slovní zásoba se ztratila, že nedokážete vystihnout své pocity, a pak přichází ta otázka - K čemu je rozšiřování slovní zásoby, když vhodná slova stejně nenacházím?

Ať už se jedná o chvíle radostné či smuteční je normální, že má člověk potřebu druhému k tomu s čím se svěřil, cokoliv říct. Víte, že slova nenaleznete, že veškerá snaha je zbytečná, a tak na řadu přicházejí upřímné činy, které doufáte, že řeknou mnohem více, než jakákoliv slova.

"Nejdůležitější věci se nejhůře vyjadřují, protože slova umenšují jejich skutečný význam."
Stephen King

Hra se slovy je hezká. Hrajeme si s nimi, užíváme je, ale málokdo jim skutečně rozumí. Nejsem zastáncem cizích slov, mám raději ta slova, která jsou přirozená, která vyplynou z úst tak, jak vyplynou, bez větší kontroly a pokusu o to, aby působily inteligentněji. Je lepší říci slovo jednoduše, tak abychom ho pochopili mi samotní a především komunikátor s nímž hovoříme. Na co používat příliš odborná slova, proč hledat synonyma, která vyzní povýšeně? Aby člověk dokázal, že není analfabetní? Tohle přeci nepomůže. Nepomůže to, že člověk užije slova, která během pár následujících hodin, v lepších případech týdnů, upadnou opět v zapomění.

V dnešní době si slov lidé příliš neváží, ulehčují jejich prvotní význam a váhu určitých slov. Upřímných slov, by se mělo vážit, používat je správně, ve vhodnou dobu a neplýtvat jimy jen tak z nudy a z nedostatku témat.
Slova jako "Mám tě rád", "Vážím si tě." se dnes staly součástí většiny konverzací, lidé je používají denně a mě by zajímalo, kdo z nich zná jejich skutečný význam, kdo z nich je myslí skutečně vážně se vším všudy. Podle mého názoru je lepší neříct v této oblasti nic, než vyřknout tyto fráze, které nejsou myšleny upřímně a druhé osobě dokonce mohou ublížit. Bohužel se čím dál častěji setkáváme s tím, jak lidé slovně dokáží ovlivnit druhé. Doufám, že všichni ti lidé jednoho dne pochopí, co tyto slova ve skutečnosti skrývají a že jim dojde, jak hloupí byly, když jimy tolik plýtvaly. Že konečně objeví tu krásu v nich, když je řeknou nahlas ve chvíli, kdy to cítí uvnitř sebe, když vyplynou ze srdce..

Než mluvit neupřímně, bylo by skutečně lepší mlčet. Dokáži si představit to ticho, které by najednou bylo.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Kobra královská Kobra královská | Web | 6. srpna 2012 v 15:44 | Reagovat

Slova v mnohých situacích drtí význam...
Závěr, vystihla jsi ho moc pěkně ;-) ... jaké by najednou bylo to ticho....

V celém rozsahu s Tebou souhlasím, umíš skvěle vyjádřit svůj názor, se kterým souhlasím, a dát ho krásně do vět. Šikula!

PS: v jednom odstavečku jsi mě zvládla rozesmát

2 Malleus Malleus | E-mail | Web | 2. července 2013 v 23:58 | Reagovat

Slova i činy si mohou druzí vyložit jinak, než jsme je sami zamýšleli. Slova sice omezují myšlenky, nicméně jsou způsobem, jak je předat druhým alespoň v rámci do jisté míry společném.
Někdo může užívat odborná a cizí slova proto, že za nimi právě vidí hlubší a bohatší význam toho, co mohou sdělit, případně do nich sám vtiskává své posunuté pochopení pojmu.
Vskutku by ticho bylo, proto jsou také slova zlehčována, aby lidé mohli mluvit a té tíži ticha se vyhnout, jelikož se jí děsí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama