Přátelství

2. srpna 2012 v 22:16 | Ilma |  Úvahy
"Přítel je někdo, před kým je možné myslet nahlas."
[R.W.Emerson]

Z několika vlastních zkušeností si dovoluji říci, že při výběru přátel by měl být člověk seksakramensky opatrný a než-li někoho za svého přítele označí, měl by si být dobře vědom, kdo tím člověkem ve skutečnosti je.

Opravdový přítel je člověk, který přichází, když jste sami; který vás vždy rád vyslechne, protože mu není jedno, jak se cítíte; který vás upozorní, když tuší, že děláte chybu. Je vám oporou bez ohledu na cokoliv jiného, přijme vás celým svým srdcem, i přesto že ví, jací jste. Pravý přítel je někdo, kdo vaší duši dodává světlo a teplo. Je to člověk, s kterým si rozumíte i beze slov; člověk, před nímž se dokážete zasmát i rozplakat. Člověk, kterého cítíte uvnitř sebe, ačkoli není zrovna s vámi.

Jeden opravdový přítel má neuvěřitelnou moc a jeho schopnost se dosti podobá kouzlení. Říká-li někdo, že přítele nepotřebuje, lže. Každý potřebuje člověka, za kterým může přijít, když potřebuje pomoci (ať už se jedná o radu, vyslechnutí či o to, že potřebuje cítit něčí blízkost). Najít toho pravého je neuvěřitelně těžké a mnohdy to trvá pár let. Člověk si tak musí projít vším ku příkladu tím, žě někteří lidé ho využijí, mnohým se hodí jen když něco sami potřebují, některým ve chvíle, kdy se nudí, a tak se člvoěk musí smířit s tím, že ho většina lidí opustí, i když se na to z počátku netváří. A proto zcela souhlasím s následující větou: Důvěřuj, ale prověřuj.

"Pravé přátelství je rostlinka, která roste pomalu, musí podstoupit a vydržet mnohé rány a nepřízně osudu, než si zalsouží své jméno."
[George Washington]

Občas se objeví ta chvíle, kdy má člověk pocit, že objevil někoho, kdo mu je neskutečně podobný, jakoby snad našel své dvojče, s nímž si rozumí. Všechno mu najednou připadá lehčí a na tváři se mu objevuje upřímný úsměv. Bohužel i v tomto případě existují dvě varianty. První je ta hezká, ta, kdy tomu tak skutečně je, avšak druhá je ta, kdy se úsměv mění v pláč, kdy to vše trvá jen pár týdnů, měsíců a poté přichází doba, kdy čas odhalí pravdu a vše hezké končí, jelikož váš rádoby přítel se ukáže v těch pravých barvách a vy trpíte pro svou hloupost a naivitu.

Proto dnes již vím, že přítel není ten, s kým trávím většinu svého času, s kým se stýkám a bavím, ani ten, s kým se společně smějeme a dokonce ani ten, který mi tvrdí, jak moc společných věcí máme. Přítelem je ten, kdo si své jméno zaslouží; ten, kdo tu pro mě je, i přesto, že zrovna nesedí vedle; ten, kdo se mě snaží poznat, i přes mnohé překážky. Člověk, jež dokáže odhadnout vážnost situace a neodsoudí mě za to, jak vypadám, jaká jsem a co dělám; člověk, který mi nepomluví za zády, ale naopak do očí řekne to, co si skutečně myslí. Člověk, který nesoudí, když nezná..

Přátelství je samo o sobě myšlenka, která by se dala do nekonečna rozvíjet, jenže někomu pomyšlení na něj samotné přináší naplnění, jiným bolest. Tudíž už řeknu jen pár vět závěrem:

Pokud se rozhodnu a někoho si označím za opravdového přítele, znamená pro mě více, než lidi kolem, svou funkci si zasloužil svým chováním a svými gesty - čehož si jsem vědoma a je to jedna z věcí, které si vážím. Beru jej vážně, pokouším se mu dopřát to, co si myslím, že mu chybí a to, co si dotyčný člověk zaslouží, ale především ho mám na věky uloženého v srdci a nikdy nehodlám zapomenout - ani na sebemenší detail. Ani na pouhou vzpomínku hřejivého doteku Slunce..
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kobra královská Kobra královská | 2. srpna 2012 v 22:46 | Reagovat

Pěkně napsané...

Přítel, opravdový přítel, je mojí druhou polovičkou a je pro mě vzduchem, který dýchám. ... Když o opravdového přijdu, je to rána, která se nehojí. Je to jak kdybychom stratili srdce. ...

Opravdový přitel se hledá těžko a když už dojdeme do cíle a nejdeme, co jsme hledali,musíme si svého vítězství cenit, jak jen to jde. A nedopustit, aby jsme přišli o to, co je nám nejdražší...

2 Šeříková N. Šeříková N. | Web | 3. srpna 2012 v 13:14 | Reagovat

Věřím, že pravé přátelství k Tobě přiletělo. Jsi kouzelná, nádherně píšeš. Moc se mi líbí i citáty. Opravdový kamarád pozná neviditelné. :-)

3 Teresa Teresa | Web | 4. srpna 2012 v 2:14 | Reagovat

Pravý kamarád, někdo... komu můžeš cokoliv říct... s kym se cítíš dobře... a jehož problémy bereš jako svý...tak ten kamarád, je jedna z nejkrásnějších věcí v životě, který můžeš mít.

4 Amelie Amelie | Web | 4. srpna 2012 v 21:04 | Reagovat

Nádherně napsané. Kéž bys jich našla co nejvíc.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama