Diskriminace

14. srpna 2012 v 17:29 | Ilma |  Úvahy
V mnoha případech se dnes určité skupiny lidí odvolávají na to, že jsou diskriminování. Zajisté ke svému tvrzení má každý z nich důvod, který by si -bezpochybně ve svůj prospěch- uměl obhájit.

Reakce je většinou jasná: "Tohle není diskriminace.", a tak otázkou zůstává, kdy daný útok lze považovat za diskriminaci? Jsou určité skupiny lidí opravdu zanedbávány a jsou porušeny jejich práva a svoboda? Mnozí s tímto názorem pouze apelují (možná sami ani význam toho slova neznají), avšak skutečnost je jiná. Diskriminací je mnoho druhů, ale ten nejaktivnější je myslím každému dobře znám.

Zmiňovaným jedincům nesmím křivdit, je však pravdou, že žijeme v době, kdy lidé mezi sebou dělají rozdíly a soudí člověka, aniž by jej jakkoliv poznali; bez ohledu na to, co jedinec umí a jaký ve skutečnosti je, soudí většinou z pravidla podle rasy; víry, jež osoba uznává; původu; zdravotního stavu; vzděnání; inteligence; pohlaví a v neposlední řadě podle věku.

Abych pravdu řekla, nerozumím tomu. Nevím, co je to za hit odsoudit člověka, když ho neznám. Odsoudit ho jen kvůli vzhledu je jednou z největších ubohostí vůbec. U toho, jaký člověk je, nezáleží na barvě pleti, postavě a vzhledu všeobecně, víře, inteligenci, pohlaví a ani na věku, ale na tom, jaká je jeho vnitřní krása, jak moc má laskavé srdce.

"Nejlepšího člověka hledej mezi těmi, které svět odsuzuje."

[Lev Nikolajevič Tolstoj]

Možná by vše bylo snažší, kdyby se mezi lidmi nedělaly rozdíly, kdybychom se všichni navzájem tolerovali tací, jací jsme a dokázali jsme tak vytvořit určitou vyrovnanost. Mnozí by se tak necítili utlačováni, diskriminováni a možná že by tak ubyla i část populace s pocity méněcenosti.

Nedávno jsem na internetu narazila na jeden názor. Podle mého úsudku má ten, kdo s tím souhlasí či je to schopen vyjádřit jako svou myšlenku, myšlení psychopata. Znění názoru bylo výstižné: "Mentálně postížené lidi by se měli zabíjet." (Tohle je diskriminace!) Bez ohledu na přání postiženého jedince, bez ohledu na jeho názor na život. Opět budu citovat. " Prostě je vyvraždit všechny, oxidují tu a překáží normálním lidem." Nedovedete si ani představit, co se mnou tento názor udělal, co ve mně dokázal vyvolat. Musela jsem se párkrát nadechnout, než jsem ve čtení pokračovala, chtěla jsem totiž znát pochod toho uvažování, a tak uvedená citace je až z konverzace s tím nelidským hovadem. Ať už je člověk zdravý či nemocný, pořád má svou hodnotu a je třeba hledět na jeho přání a touhy. Pořád je to člověk, který má právo na život, v němž ale každý rozhoduje sám za sebe. Člověk, někdo, kdo si zaslouží podat ruku a ne vidět záda otočená k němu. Ať protestujete jak chcete, většina mentálně postížených lidí vnímat dokáže. Možná bychom se všichni divili, jak.. To, že nepřemýšlí jako zdravý lidé, neznamená, že vás nevnímají, že nevnímají vaše činy. To, že je mentálně postižený, neznamená, že trpí. Pořád žije, i když to není typický život. Mnozí z nich naopak dokáží být šťastni. A pokud se jedná o případy ZTP (zdravotně tělesně postižených) tak hodlám protestovat taktéž. Naopak je až k neuvěření, jak z těchto lidí dokáže vyzařovat síla, energie a chuť do života. Jsou si vědomy toho, co mají za sebou, ale i přesto neztrácejí smysl pro život, na který mají naprosto stejné právo jako všichni ostatní. Mnozí z nich mívají mnohem rozumnější uvažování, než lidé, jež jsou po fyzické stránce zdravý. Je třeba, aby byly začleňovány normálně do komunikací a společnosti. Neměli bychom je izolovat, to, že má někdo nějaký handicap, není znamení toho, že není normální. Nikdo z nás neví, co se kdy může stát nám samotným.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 S. S. | Web | 14. srpna 2012 v 20:19 | Reagovat

Nevím, jestli si mě pamatuješ, snad ano :)
Jsem tak nějak..zpátky.

2 Teresa Teresa | Web | 16. srpna 2012 v 21:52 | Reagovat

Nenávidim, když si někdo dokáže tvrdit co je normální.

Souhlasím s názorem, že hendikepovaní lidé mají stejný právo na život jako my ostatní, ale také chápu, když někdo takový ten život žít prostě nechce.
Nemůžeme někoho nutit žít, když o to nestojí. :)

3 Had-Kobra královská Had-Kobra královská | Web | 17. srpna 2012 v 19:44 | Reagovat

Těžká otázka...

popravdě, kdybych já se v tomhle měla rozhodovat nevím, jak by to dopadlo.

Je to jedna z těžkých otázek stejně jako například eutanazie....

Každý ná právo rozhodovat o svém životě, ale má někdo právo rozhodovat o životě jiných? ...

4 Vendy Vendy | Web | 25. srpna 2012 v 20:40 | Reagovat

Názor toho člověka je odpuzující. Přece tím se lišíme od zvířat, že se o slabší nebo bezmocnější jedince staráme. Oni za to přece nemůžou a ten blbeček, co řek názor o mentálně postižených lidech, se může jednou octnout v situaci, kdy nebude sice mentálně postižený, ale třeba zcela odkázaný na pomoc druhých.
O diskriminaci v naší zemi by se daly psát eseje.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama